Všemocný a malomocný

Řečník: Saša Flek
Datum: neděle 15. únor 2015 /

       

Dnes jsem četl větu, která mě velmi oslovila (vlastně jsou to dvě věty): „Tváří v tvář druhému člověku se nakonec vždy nalézám postaven před Krista. Plnohodnotná a smysluplná víra je ta, která dovoluje, aby Bůh způsobil revoluci v tom, jak se stavíme k druhým lidem.“ (Marek Macák)

Ježíš, jak víme, ukazuje světu (nám), jaký je Bůh. Mluví pravdu v lásce. Uzdravuje, osvobozuje, odpouští i konfrontuje. Ale především se stále zajímá. O každého, zejména o ty, o které se nezajímá nikdo jiný.

Tak nám Ježíš nám ukazuje nejen na Boha, ale také na každého člověka. Nerozděluje svět na „ty naše“ a „ty druhé“, na dobré a zlé. Každý člověk nese Boží obraz a každý je adresátem Boží lásky a zájmu. Každý z nás – i ten neječistější, i ten nejčistější. V porovnání s ním je přece každý z nás „malomocný“…

A tak jsem i dnes Bohu vděčný za evangelium – za opravdu dobrou zprávou pro každého, i pro mě. Text evangelia na tuto neděli je zapsán u Marka 1:40-45. Je o setkání všemocného s malomocným. O prolomení všech hygienických, náboženských a sociálních tabu. O lásce, soucitu, identifikaci a přijetí. O zázraku uzdravení. A také o tom, jak těžké je někdy tento zázrak sdílet s druhými.

Comments are closed.